Sonda

Czego brakuje na tej stronie?
 

Licznik wyświetleń strony

Dzisiaj46
Wczoraj82
W tym tygodniu1298
W tym miesiącu2626
Wszystkich wyświetleń340500

Polecamy

Pogoda

Obchody 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości PDF Drukuj Email

W świąteczny piątek 11 listopada w kościele w Czelatycach miała miejsce piękna uroczystość z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Msza święta koncelebrowana przez księdza proboszcza i księdza wikariusza zgromadziła licznych wiernych, także spoza Czelatyc. Przybyli również przedstawiciele władz Gminy. Kościół był wypełniony do ostatniego miejsca. Liturgię uświetniła nasza Gminna Orkiestra Dęta.Nie wiem czy to akustyka tego kościoła, czy podniosły nastrój uroczystości sprawiły, że gdy orkiestra zaintonowała „Pod Twą obronę” albo „Boże coś Polskę”, popłynęła pieśń tak potężnie, że aż coś w piersiach ściskało. W poruszającej serca homilii związanej z rocznicą ks. Jacek wspomniał także ofiary z naszej gminy, które straciły życie podczas pacyfikacji w 1943 r. Po mszy św. młodzież szkolna z Czelatyc i orkiestra zaprezentowały się w pięknym, wzruszającym spektaklu składającym się z wierszy i pieśni patriotycznych opiewających tamte odległe już czasy, gdy Polska była wymazana z mapy Europy. Dla wielu, zwłaszcza tych młodszych słuchaczy, była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Wykonawcy otrzymali zasłużone rzęsiste brawa. Na zakończenie tego modlitewno-patriotycznego spotkania wszyscy zebrani mieli okazję pośpiewać sobie przy akompaniamencie orkiestry znane, popularne pieśni patriotyczne jak „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „My 1-sza Brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”.

W niejednym oku zakręciła się łza. W bezpośrednich kontaktach mieszkańcy dziękowali za zorganizowanie tej i prosili o więcej takich uroczystości, bo przecież historia naszego Narodu, jak żadnego innego, daje mnóstwo okazji do uroczystego przeżywania ważnych rocznic. Jeszcze raz okazało się, że pomimo powodzi chłamu i szmiry wylewającej się z radia, telewizji czy Internetu jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu spotkania.